Gubitak zubi ima višestruke negativne posljedice koje mogu u velikoj mjeri promijeniti kvalitetu života i opće zdravstveno stanje. Činjenica je kako zubi imaju glavnu ulogu kod žvakanja i govora, a posebno su važni u estetskom smislu. Za gubitka zubi može imati ulogu veća kronološka dob, uzimanje nekih lijekova, genetska predispozicija, ali i drugi čimbenici na koje i sami možemo utjecati.
LOŠA ORALNA HIGIJENA
Najčešći uzrok gubitka zubi je loša oralna higijena, od čega počinju gotovo svi problemi s oralnim zdravljem. Pod lošom oralnom higijenom podrazumijevamo nepravilno i neredovito četkanje zubi, izostanak čišćenja međuzubnih prostora te zanemarivanje redovnih stomatoloških pregleda. Sve to neminovno vodi do nakupljanja zubnog plaka i kamenca, koji postaju odlična podloga za nakupljanje bakterija. Nakupljene bakterije dovesti će do upale desni (gingivitis), a ako se zanemaruje i ne liječi, vjerojatno će se razviti parodontitis. Upravo parodontitis (bolest desni) razara kosti i ligamente što će na kraju dovesti do klimanja, a zatim i do gubitka zuba.
POJAVA I RAZVOJE KARIJESA
Razvijeni karijes je po učestalosti drugi po redu razlog za gubitak zubi. Karijes, na žalost, može u početnim fazama nastanka biti skriven i upravo iz tog razloga su potrebni redovni stomatološki pregledi. Ukoliko se karijes dovoljno razvije i zanemaruje se njegovo napredovanje dolazi do oštećenja dubljih struktura zuba. Njegovim napredovanjem doći će do infekcije korijena zuba što će neminovno zahtijevati endodontsko liječenje. U najtežim slučajevima dolazi do propadanje krune i korijena zuba i jedino što u tom slučaju ostaje je vađenje zuba.
RAZVOJ I SIMPTOMI PARODONTITISA
Parodontitis je upalna bolest desni koja napada i razara potporne strukture zuba. Najčešći simptomi pojave i razvoja parodontitisu su:
- crvene i otekle desni
- krvarenja desni, posebno kod četkanja zubi
- loš zadah
- klimanje i ispadanje zuba.
Kako kod prije navedenih razloga zbog kojih se može dogoditi gubitak zuba, i parodontitis može nastati zbog loše i nepravilne oralne higijene, ali i zbog pušenja, genetske predispozicije, hormonalnih promjena ili nekih drugih medicinskih razloga
KAKO SPRIJEČITI GUBITAK ZUBI
Gubitak jednog ili više zubi sigurno će imati utjecaj na opće zdravlje i kvalitetu života. Današnja stomatologija trudi se educirati i preventivno djelovati kako bi se spriječio nastanak oralnih bolesti i gubitak zubi. Naglasak je na „prvoj liniji obrane“, a to je redovna i pravilna oralna higijena. Drugo što svi možemo napraviti je posjetiti stomatologa barem dva puta godišnje i obaviti kontrolni pregled. Upravo tako možemo dobiti pravu sliku stanja naših zubi, a prema potrebi stomatolog će obaviti sve preventivne mjere ili odrediti terapiju ukoliko bi bila potrebna. Prevencija ima najvažniju ulogu i može dugoročno donijeti velike koristi našem dugotrajnom oralnom zdravlju.
Ne dozvolite lošima navikama ili strahu od stomatologa da vam oduzmu lijep i zdrav osmijeh, osjećaj samopouzdanja i širok osmjeh ukrašen zdravim zubima.